Dan Europe

Svake se godine 9. svibnja slavi Dan Europe, ali i mir i jedinstvo u Europi. To je ujedno i obljetnica povijesne tzv. Schumanove deklaracije. Robert Schuman, tadašnji ministar vanjskih poslova, tijekom svog govora 1950. god. u Parizu iznio je svoju ideju o povezivanju europskih država objedinjavanjem proizvodnje vezane uz ugljen i čelik, isprva između Francuske i Njemačke, kako bi se onemogućio novi rat među europskim državama u budućnosti. Slijedeće godine su Europskoj zajednici za ugljen i čelik pristupile i Belgija, Italija, Luksemburg i Nizozemska. Tako je započela inicijativa gospodarske i društvene suradnje i integracija na europskom kontinentu, koja je dovela i do stvaranja Europske unije.
O Europskoj uniji, njenim počecima i suvremenom životu ambasadorice i ambasadori juniori Europskog parlamenta vrijedno rade sudjelujući u brojnim radionicama, projektima i online razgovorima. Razgovarali su i raspravljali o povijesnoj ideji začetnici Europske unije, važnosti povezivanja europskih država i trudu koji je uložen u ideju budućnosti bez rata. Naši ambasadori juniori prošli su module koji su im pomogli da osvijeste koliko je važno za državu i pojedinca biti dio Europske unije, koje su to zajedničke europske vrijednosti te sličnosti među svim narodima Europske unije, što se najbolje može sažeti motom EU „Ujedinjeni u različitosti“. Radili smo i na demokratskim vrijednostima i zamišljali život u ne tako demokratskom društvu, saznavali puno informacija o svim vodećim institucijama EU i tko nas, gdje i kako zastupa u tim institucijama. Raspravljali smo o tome na što sve Europska unija utječe u našim životima, posebno o onome što učenike i buduće studente jako zanima – mogućnosti obrazovanja i mobilnosti mladih u EU. Saznali smo na koji način svaki građanin EU može aktivno sudjelovati u funkcioniranju europskog društva i kako mogu iskoristiti svoj glas i aktivizam. Europska unija važan je dio naših života i nužno je upoznati se s našim pravima, obvezama i mogućnostima djelovanja u cilju poboljšanja društva, o čemu se može saznati, između ostaloga, zahvaljujući programu Škola ambasador Europskog parlamenta u kojemu Gimnazija Velika Gorica uspješno sudjeluje.

Rad učenica
Učeničke prezentacije za Dan Europe